Zbiory specjalne są wydzielone z ogólnych zbiorów bibliotecznych, osobno magazynowane, specjalnie opracowywane i udostępniane.
Biblioteczne dokumenty „specjalne” przybierają rozmaite formy piśmiennicze, graficzne, wizualne, a nawet dźwiękowe, są wśród nich zarówno obiekty jednostkowe, unikatowe, jak i powielane w wielu egzemplarzach. Korzystanie z niektórych grup zbiorów wymaga użycia urządzeń pomocniczych do ich oglądania bądź odtwarzania. Do zbiorów specjalnych zaliczamy wiele kategorii dokumentów bibliotecznych, wyróżniających się różnymi charakterystycznymi dla danej grupy cechami. I to właśnie stanowi o wyjątkowości, atrakcyjności dokumentów zaliczanych do zbiorów specjalnych.
Dokumenty audiowizualne zgromadzone są w siedzibie Biblioteki Głównej przy ul. Niepodległości 13. Jest to kolekcja 3635 tytułów. Zawiera ona wybór z zakresu literatury pięknej dla dzieci i dorosłych, popularnonaukowej,biografie, nowości filmowe.
Na zbiory specjalne zgromadzone w bibliotece składają się:
- dokumenty elektroniczne
- materiały edukacyjne
- słowniki, encyklopedie
- gry komputerowe
- e-booki (zobacz Nasbi)
- dokumenty audiowizualne (utwory muzyczne i literackie oraz materiały do nauki języków obcych)
- płyty kompaktowe (CD i DVD)
- filmy DVD
- audiobooki
- dokumenty życia społecznego
- druki ulotne, plakaty
- pocztówki, fotografie
- materiały regionalne, np. kroniki (posiadamy zeskanowaną kronikę ks. Jana Hryniewicza, pierwszego proboszcza Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku)
- wycinki prasowe gromadzone dla potrzeb bibliografii regionalnej powiatu świdnickiego
- archiwalne numery Głosu Świdnika
- wydawnictwa niezależne i dokumenty niepublikowane.