Szanowni Czytelnicy,

w związku z ustalonym na 4 maja wejściem w życie II etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19 Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku informuje, że jesteśmy po konsultacjach z Urzędem Miasta Świdnik i sanepidem.

Otwarcie naszej biblioteki nastąpiło na 6 maja, ale w ograniczonym stopniu.

Otworzyliśmy dla Państwa Bibliotekę Główną oraz trzy nasze filie: Filię nr 1Filię nr 2.

Z Filii nr 3 będą mogli korzystać wyłącznie pracownicy szpitala.

Filia nr 4 (zlokalizowana w budynku Szkoły Podstawowej nr 3) będzie nieczynna do odwołania.

Godziny pracy biblioteki pozostają bez zmian.

etap2

W związku z potwierdzeniem w Polsce kolejnych przypadków koronawirusa, prosimy o dostosowanie się do wszystkich zaleceń przekazywanych przez służby sanitarne, a przede wszystkim o indywidualnie dbanie o higienę rąk i otoczenia oraz o noszenie maseczek.

Wytyczne dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce.

Nowa sytuacja wymusiła wprowadzenie przez nas zmian – zostały zamontowane ekrany ochronne z pleksi, pojawiły się również taśmy wyznaczające bezpieczne odległości od lady i między czytelnikami.

Dla Państwa wygody już podjęliśmy następujące decyzje:

Za okres zamknięcia biblioteki (tj. od 11 marca do 5 maja) nie będą naliczane kary!

Czytelnikom, którym termin zwrotu książek przypadał na okres zamknięcia naszej placówki został automatycznie prolongowany (do 30 kwietnia).

W czasie pandemii prosimy o nieprzynoszenie darów do biblioteki.

Uwaga!

We wszystkich naszych placówkach będą obowiązywały następujące procedury:

• Wchodzący do biblioteki mają obowiązek noszenia maseczek, zalecamy noszenie rękawiczek.
  • W bibliotece jednocześnie może przebywać maksymalnie 7 czytelników, w tym czasie pozostałe osoby oczekują na zewnątrz.
  • Do wszystkich oddziałów w bibliotece obowiązuje jedna kolejka.
  • Wchodząc do budynku prosimy o dezynfekcję rąk, w wyznaczonym miejscu.
  • W każdej wypożyczalni może znajdować się tylko jeden czytelnik.
  • Po wejściu do Biblioteki, przy zwrocie i wyborze książki należy stanąć przed ladą w wyznaczonym taśmą miejscu.
  • W czasie epidemii zostaje ograniczony dostęp do półek, wszystkie zbiory podaje bibliotekarz.
  • Prosimy o utrzymanie 2-metrowej odległości między użytkownikami, zarówno w bibliotece, jak i na zewnątrz.
  • Użytkownik oddający zbiory biblioteczne (książki, audiobooki, gazety, filmy, płyty) zostawia je w wyznaczonym punkcie.
  • Wszystkie książki zwrócone przez czytelników poddawane będą 3-dniowej kwarantannie i zostają na koncie czytelnika. Dzięki temu zbiory będą bezpieczne, a za okres kwarantanny i zamknięcia biblioteki nie będą naliczane kary i nie nastąpi blokada konta. Po tym okresie woluminy zostaną włączone do księgozbioru.
  • W MediaStrefie 3 stanowiska komputerowe i czytelnia prasy są już czynne (dla max 3 osób). Obowiązuje limit osób. Tygodniki, dwutygodniki, miesięczniki, kwartalniki można wypożyczać na zewnątrz.
  • Użytkownicy zobowiązani są do zachowania, wyznaczonej na podłodze, odległości od pracownika biblioteki.

• Pracownicy biblioteki mają obowiązek pilnowania przestrzegania norm sanitarnych przez użytkowników.

• Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępne będą dla użytkowników przy drzwiach do każdej z agend.

• Zachęcamy do rezerwowania zbiorów bibliotecznych drogą elektroniczną poprzez katalog on-line, co usprawni to obsługę.

Prosimy Państwa o cierpliwość i wyrozumiałość w tej nowej rzeczywistości...

Wszystkie wydarzenia kulturalne zostały zawieszone do odwołania.

Zwroty książek można również wysyłać pocztą na adres biblioteki:

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku

ul. Niepodległości 13,

21-040 Świdnik.

KARY:

W przypadku uregulowania kar prosimy o wcześniejszy kontakt z biblioteką.

Istnieje możliwość opłacania kar przelewem na nasz numer: 28 1020 3176 0000 5902 0083 1719

W razie pytań prosimy o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Do zobaczenia!

W przypadku stwierdzenia u użytkownika wyraźnych oznak choroby, jak uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, osoba nie powinna zostać wpuszczona na teren obiektu. Powinna zostać poinstruowana o jak najszybszym zgłoszeniu się do najbliższego oddziału zakaźnego celem konsultacji z lekarzem, poprzez udanie się tam transportem własnym lub powiadomienie 999 albo 112.

Pracownicy są zobowiązani do zgłoszenia ww. incydentu do kierownictwa Biblioteki, co umożliwi obsłudze ustalenie obszaru, w którym poruszała się i przebywała osoba, przeprowadzenie rutynowego sprzątania, zgodnie z procedurami obiektu, oraz zdezynfekowanie powierzchni dotykowych (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

W przypadku stwierdzenia u użytkownika wyraźnych oznak choroby należy ustalić listę pracowników oraz użytkowników (jeśli to możliwe) obecnych w tym samym czasie w części/ częściach obiektu,  w których przebywał użytkownik, i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl, odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.

Ulotka jak skutecznie dezynfekować ręce.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice