W 2013 roku Romuald Koperski, człowiek wielu profesji – podróżnik, dziennikarz, nurek, pianista, podjął próbę przepłynięcia Oceanu Spokojnego łodzią wiosłową o dumnej nazwie „Pianista”. Trasę wytyczył z Japonii do wybrzeży Stanów Zjednoczonych. Ze względu na niesprzyjające warunki, po przepłynięciu ponad siedmiuset mil, Koperski zmuszony był przerwać rejs.
Po czterech latach przygotowań, autor postanawia podjąć kolejne wyzwanie, aby samotnie zmierzyć się z bezkresnymi wodami oceanu, co opisuje w książce ”Na wiosłach przez Atlantyk”. Do pokonania ma ponad 3 tysiące mil morskich, z Wysp Kanaryjskich na Karaiby. Z bezgraniczną wiarą w powodzenie przedsięwzięcia, podejmuje walkę nie tylko z oceanem, ale przede wszystkim z samym sobą. To spełnienie marzeń współczesnego człowieka, który jak mityczny Ikar, odważył się zrobić coś, co było poza jego zasięgiem. Autor – jak sam mówi o sobie – odwieczny marzyciel, wychowany jest w przekonaniu, iż człowiek może zrobić wszystko, pod warunkiem, że będzie w to gorąco wierzył.
Książka Romualda Koperskiego nie jest stricte literaturą podróżniczą. To studium człowieka, który walczy z żywiołem i jego następstwami – bezkresem oceanu i nadchodzącą falą. To także studium psychologiczne człowieka zmagającego się ze swoimi słabościami i samotnością. To tęsknota za miejscem, w którym będzie bezpieczny i nie będzie musiał się lękać.
Polecamy gorąco.
Koperski, Romuald.
Ocean Niespokojny. Cz. 2, Na wiosłach przez Atlantyk