Co to jest Dyskusyjny Klub Książki?

To grupa osób, które spotykają się, aby porozmawiać o książkach. Dyskusyjny Klub Książki (DKK) działa od stycznia 2007 r. Przesz 10 lat działał przy filii nr 4 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku we współpracy z Instytutem Książki. Obecnie Klub spotyka się w Czytelni multimedialnej MediaStrefa w Bibliotece Głównej (ul. Niepodległości 13).

DKK

Spotkania odbywają się kilka razy w roku, a udział w nich jest nieobowiązkowy. Pomysł uczestnictwa w takich spotkaniach adresowany jest do osób w każdym wieku, wielbicieli czytania i tych, którzy z różnych przyczyn rzadko sięgają po książkę. Dyskusje są bardzo ciekawe, zachęcają do refleksji nad ludzką naturą, przeżyciami bohaterów literackich i własnymi. Tematem rozważań są książki polskich i zagranicznych autorów. Klubowicze i koordynator DKK wybierają je spośród nowości wydawniczych, przekazanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Lublinie  oraz z zasobów własnych biblioteki. Projekt „Dyskusyjne Kluby Książki” ma na celu zachęcanie ludzi do aktywnego udziału w życiu literackim społeczności. Instytut Książki w Warszawie finansuje spotkania autorskie i książki dla DKK.

W 2018 roku nasza Oddział dla Dzieci biblioteki zaprasza młodzież na spotkania młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki, również działającego pod patronatem Instytutu Książki.

Klubowiczem może zostać każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań. Najważniejsza jest pasja czytania, ochota na rozmowę o tym co czytamy, a także chęć poznawania nowej literatury.

Dzięki DKK gościli u nas tacy pisarze jak: Marta Fox, Beata Ostrowicka, Barbara Kosmowska, Stefan Chwin, Hanna Kowalewska, Daniel Odija, Jacek Dehnel, Stefan Darda, Katarzyna Enerlich, Krzysztof Koziołek, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marcin Wroński, Sławomir Koper, Jacek Fedorowicz, Jerzy Kisielewski i wielu innych.

Spotkania DKK:
  • są dla osób, które lubią czytać i rozmawiać o książkach
  • klubowicze mogą zapoznać się z nowymi autorami i gatunkami literackimi
  • na spotkaniach mogą podzielić się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury
  • uczestnicy nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze
  • moderator grupy nie musi znać się na literaturze
  • jest to doskonały sposób na poznanie nowych ludzi oraz świetna zabawa
  • optymalna wielkość grupy to 2-12 osób
  • spotkania mogą odbywać się w dowolnym miejscu (biblioteka, szkoła, bar, dom jednego z uczestników)
  • nie mają ściśle ustalonej formy
  • mogą być nieformalne lub uprzednio przygotowane
  • mogą być prowadzone przez moderatora albo przez członków klubu