na plakacie dwa obrazy artystów i napis: wystawa malarstwa Jerzego Tomali i Mariusza Kiryły

Jerzy Tomala (ur. w Jaszczowie w 1951) – malarz. W 1975 roku ukończył studia na Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; dyplom w pracowni malarstwa prof. Mieczysława Wiśniewskiego w 1975. Obecnie jest adiunktem w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek ZPAP.  Zorganizował 20 wystaw indywidualnych, wziął także udział w osiemdziesięciu wystawach zbiorowych; laureat licznych nagród i wyróżnień. Zajmuje się malarstwem, grafiką (głównie wydawniczą), rysunkiem, rzeźbą, fotografią i filmem.

Mariusz Witold Kiryła – rocznik 1956, świdniczanin z wyboru i z zamiłowania.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Uczestnik kontrkulturowych działań artystycznych w Polsce w latach 70./80. XX w.
Uwielbia malarstwo plenerowe. Od kilkunastu lat zajmuje się fotografiką, publikuje zdjęcia na łamach portali internetowych i prasy drukowanej. Jako fotograf stara się dokumentować przemijanie pejzaży miejskich, odchodzących bezpowrotnie z krajobrazu urbanistycznego; przygotował projekty okładek wielu książek związanych ze Świdnikiem. Ceni czysto rzemieślnicze przygotowanie twórców, jakiego nie znajduje w kulturze ponowoczesnej. Jako artysta jest postacią niezwykle wyrazistą, na trwałe wpisaną w kulturalny pejzaż miasta i regionu. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta jako twórca i animator kultury.
Miejsce: Galeria biblioteki (ul. Niepodległości 13).
Czas: 27.08. (godz. 17) - 28.09.2021r.
ikona Facebooka