plakat wystawy prac M. Kiryły i P. Parchety

Mariusz Witold Kiryła – rocznik 1956, świdniczanin z wyboru i z zamiłowania.
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Uczestnik kontrkulturowych działań artystycznych w Polsce w latach 70./80. XX w.
Uwielbia malarstwo plenerowe. Od kilkunastu lat zajmuje się fotografiką, publikuje zdjęcia na łamach portali internetowych i prasy drukowanej. Jako fotograf stara się dokumentować przemijanie pejzaży miejskich, odchodzących bezpowrotnie z krajobrazu urbanistycznego; przygotował projekty okładek wielu książek związanych ze Świdnikiem.
Ceni czysto rzemieślnicze przygotowanie twórców, jakiego nie znajduje w kulturze ponowoczesnej. Jako artysta jest postacią niezwykle wyrazistą, na trwałe wpisaną w kulturalny pejzaż miasta i regionu. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta jako twórca i animator kultury.

Patryk Parcheta studiował malarstwo na UMCS w Lublinie, po czym przeniósł się na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie studiuje na kierunku Konserwacja i Restauracja Dzieł Sztuki. Patryk tworzy swoje dzieła łącząc rysunek z barwną farbą.
Na przestrzeni ostatnich lat autor stosuje powielenie oraz multiplikowanie malując postacie oraz portrety, chcąc w ten sposób zaznaczyć ruch w swoich obrazach. Prace, które prezentuje to malarstwo w technice własnej na surowym, nie pokrytym gruntem płótnie oraz rysunki węglem, sepią i kredką.

Miejsce: Galeria biblioteki

Czas trwania: od 1 do 26 lutego.

Serdecznie zapraszamy!