Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnika do wzięciu udziału w Narodowym Czytaniu Przedwiośnia S. Żeromskiego.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytana będzie lektura Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.

Już po raz trzeci 11 września nasza Biblioteka wzięła udział w prezydenckiej akcji "Narodowe Czytanie". Tym razem czytaliśmy "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Impreza odbyła się w sali kameralnej Centrum Kultury, gdzie zaproszeni goście czytali fragmenty lektury.

wydarzenie na Facebooku

Bibliotekarze wybrali najciekawsze teksty książki, które czytali następująco: burmistrz Waldemar Jakson, ks. kanonik Andrzej Krasowski, dyrektor I LO Stanisław Stefańczyk, dyrektor MOK Adam Żurek, komendant Straży Miejskiej Janusz Wójtowicz, dyrektor SP nr 5 Tomasz Szydło, wicedyrektor I LO Aneta Jagieła, Marcin Magier- asystent parlamentarny w biurze poselskim Artura Sobonia oraz Sławomir Kwiatkowski- zastępca komendanta Policji.

Treść lektury oraz sylwetkę autora zaprezentowała w wykładzie wicedyrektor II LO Magdalena Skwarczyńska-Zuch. Imprezę poprowadził dyrektor II LO Mirosław Król. Współorganizatorami Narodowego Czytania byli: II LO w Świdniku, Miejski Ośrodek Kultury oraz nasza Biblioteka. Wydarzenie zakończył koncert wokalisty, uczestnika X-factor, obecnie lublinianina- Łukasza Jemioły. Na zakończenie przygotowaliśmy krótki quiz z wiedzy o lekturze; za prawidłową odpowiedź można było dostać nagrodę ufundowaną przez bibliotekę.

Do zobaczenia za rok...

Narodowe Czytanie 2018

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

więcej informacji na stronie prezydent.pl

Galeria: