Nasza biblioteka jest związana z miastem już od ponad 60 lat. Początki biblioteki były bardzo skromne.

Miejska Biblioteka Publiczna w Świdniku powstała w maju 1955 roku. W lokalu przy ówczesnej ul. Sławińskiego (dziś Niepodległości 13) zajmowała pomieszczenie o powierzchni 20 m² i dysponowała 1354 woluminami pożyczonymi od biblioteki powiatowej.

W rok później przy świetlicy dziecięcej WSK powstała czytelnia dla dzieci.

W 1962 roku przyznano bibliotece lokal przy ul. Niepodległości 18. Znalazły tu miejsce wypożyczalnia i czytelnia dla dorosłych oraz oddział dla dzieci z czytelnią i wypożyczalnią.

W miarę rozbudowy młodego miasta rozwijała się sieć biblioteczna. W roku 1975 powstała Filia nr 1 przy ul. Racławickiej 3, w 1978 roku Filia nr 2 przy ul. Kruczkowskiego 6a, w 1987 roku Filia nr 3 mieszcząca się w Szpitalu Miejskim. W 1991 roku przejęto bibliotekę WSK i utworzono z niej Filię nr 4.
Z biegiem lat bibliotece przybywało książek i czytelników. Pomieszczenia, niegdyś tak przestronne i funkcjonalne, musiały pomieścić około 40 000 książek i 3500 zarejestrowanych czytelników.
W 1993 roku przyznano bibliotece nowy, przestronny lokal. Znajduje się w nim wypożyczalnia dla dorosłych, czytelnia z pomieszczeniem klubowym, wypożyczalnia wraz z czytelnią dla dzieci. Nowe pomieszczenia oprócz sprawniejszego udostępniania, umożliwiają prowadzenie pracy oświatowej z dziećmi i młodzieżą.
Na jubileusz 40-lecia powstania biblioteki nadano jej imię słynnej poetki i tłumaczki Anny Kamieńskiej, związanej personalnie ze Świdnikiem.

W 2001 roku nasza biblioteka zmieniła nazwę w Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Władze

W 1963 roku Józefa Krzymowska została pierwszą kierowniczką MBP w Świdniku,

W latach 1976- do końca stycznia 2015 roku funkcję dyrektora M-PBP pełniła Jadwiga Ciołek.

Obecnym dyrektorem jest wieloletni świdnicki starosta, historyk - Mirosław Król.